Jak dbać

PODSTAWOWE ZASADY PIELĘGNACJI I CZYSZCZENIA TKANIN OBICIOWYCH.

Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że tkaniny będą się dobrze prezentowały i zachowają swoje właściwości na długo.


UNIKAJ KURZU
Nie dopuszczaj do pozostawiania na powierzchni tkaniny kurzu, plam i innych zanieczyszczeń.
REGULARNE CZYSZCZENIE
Tkaninę można czyścić regularnie odkurzaczem używając specjalnej, przeznaczonej do tego celu końcówki, na najniższych obrotach lub też z końcówką o miękkiej szczotce. Podczas czyszczenia unikaj zbyt intensywnego tarcia, aby nie uszkodzić włókien.
NIE SUSZ TKANIN
W celu wysuszenia nigdy nie należy używać żelazka, suszarki itp.

CHROŃ PRZED PROMIENIAMI SŁONECZNYMI
Każda tkanina narażona na promieniowanie słoneczne może ulec w mniejszym lub większym stopniu wyblaknięciu.
CHROŃ PRZED ŹRÓDŁAMI CIEPŁA
Nie wystawiaj tkaniny na bezpośrednie oddziaływanie źródeł ciepła, takich jak np. grzejnik, kaloryfer itp. Zalecana minimalna odległość od źródła ciepła wynosi jeden metr.

USUWANIE SUBSTANCJI STAŁYCH
Plamy usuwaj natychmiast po powstaniu, za pomocą wilgotnej miękkiej gąbeczki. Rób to tak, aby nie roznieść plamy na większą część materiału. Jeżeli plama nadal pozostanie na tkaninie, powtórz czynność czyszczenia używając wilgotnej miękkiej gąbeczki namydlonej białym mydłem. W tym celu czyść daną powierzchnię ruchem okrężnym, z zewnątrz do wewnątrz. Po wyczyszczeniu zmyj resztki mydła czystą wodą i pozostaw do wyschnięcia.


USUWANIE SUBSTANCJI PŁYNNYCH
Rozlany płyn zbierz dobrze absorbującym materiałem, nie wcieraj. Pozostały płyn wycieraj czystym i suchym materiałem (bawełnianą szmatką, papierowym ręcznikiem) delikatnie uciskając tkaninę. Po zakończeniu pozostaw do samoczynnego wyschnięcia.

UNIKAJ ZAMOCZENIA
Chroń tkaninę przed nadmiernym czy długotrwałym zamoczeniem, zwilżeniem.

WYKONAJ PRÓBĘ
Wszystkie produkty przeznaczone do pielęgnacji i czyszczenia tkanin obiciowych należy najpierw sprawdzić na niewidocznym miejscu. Środki stosujemy zawsze na powierzchniach, nanosząc je od szwu do szwu.

UWAŻAJ NA ŚRODKI CZYSZCZĄCE
Nie zaleca się stosowania odplamiaczy, środków wybielających, środków piorących (płyny, proszki itp.), rozpuszczalników, środków chemicznych na bazie alkoholu itp. Stosowanie środków czyszczących może spowodować zmiany kolorystyczne tkaniny.

Sposób czyszczenia:


Nie prać

Nie prasować

Czyścić chemicznie

Nie suszyć w suszarce bębnowej

Nie wybielać


Do pobrania

Podstawowe zasady pielęgnacji i czyszczenia tkanin obiciowych.pdf

Powrót